Wielka pętla wokół Doliny dolnej Wisły

Punkty widokowe, krzyżacki zamek plus zabytki Chełmna i Ostromecka to tylko niektóre atrakcje na tej trasie

Wycieczkę rozpoczynamy w Fordonie – ulicą Wyzwolenia wyjeżdżamy w kierunku Strzelec Dolnych. Przez całą trasę aż do Ostromecka poprowadzą nas znaki zielonego szlaku rowerowego. W Trzęsaczu stromy podjazd wyprowadzi nas na górny taras doliny, którym docieramy do Kozielca. Warto tu obejrzeć drewniany kościółek z 1906, tuż obok świątyni znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama na dolinę i Wisłę. W Kozielcu ponownie zjeżdżamy w dolinę i kierujemy się w stronę Topolna, gdzie zlokalizowany jest kościół barokowy z końca XVII w.

 

W okolicy wsi znajduje się jedna z nielicznych w regionie winnic. zwiedzać ją można po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściciela – informacje o winnicy i dane kontaktowe tutaj. Kolejny przystanek to Chrystkowo, w którym w dobrym stanie zachował się duży menonicki dom z 1770 r.

Po dojechaniu do Głogówka Królewskiego rozstajemy się czasowo z zielonym znakami i czerwonym szlakiem docieramy do zamku krzyżackiego w Świeciu. Po zwiedzeniu warowni wracamy do Głogówka i przez most na Wiśle docieramy do Chełmna, miasta z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym i murami, gotyckimi świątyniami oraz renesansowym ratuszem.

Chełmno Ostromecko Bydgoszcz

Z Chełmna wyjeżdżamy ul. gen. Jastrzębskiego. Mijamy malownicze jezioro Starogrodzkie i przez Bieńkówkę ruszamy do Kokocka, w którym znajduje się kościół z muru pruskiego zbudowany w połowie XIX w. Kolejny etap przez Czarże, Słończ i Mozgowinę doprowadzi nas do Ostromecka, znanego ze starannie odrestaurowanego zespołu pałacowo-parkowego.

Uwagi: Trasa prowadzi głównie mało i średnio ruchliwymi drogami asfaltowymi,  drogi gruntowe na krótkich odcinkach. Ze względu na długość i strome podjazdy trasa rekomendowana dla rowerzystów o dobrej kondycji.

KATEGORIA: Dolina Dolnej Wisły – rower